február 19 2017 0Comment

Podlahy, ako si vybrať?

Podlahy, ako si vybrať?

Dôkladný proces, počas ktorého sa z domu stáva domov si vyžaduje množstvo zásadných rozhodnutí zohľadňujúcich pohodlie, štýl, farby a v neposlednom rade tiež cenu. Jedným z rozhodnutí ktorým si musíte prejsť pokiaľ plánujete rekonštrukciu domu, jeho stavbu, alebo hľadáte úplne nové bývanie, je aj výber správneho typu podlahy. Pri výbere by ste si mali byť vždy vedomí toho, aké výhody a nevýhody so sebou prinášajú jednotlivé typy podlahových krytín.

Podlaha tvorí základ vášho interiéru, mala by odrážať váš životný  štýl a spĺňať všetky vaše nároky, preto jej výber netreba v žiadnom prípade podceniť. V nasledujúcich riadkoch nájdete osem rôznych typov podlahových krytín, ich výhody a nevýhody, pokiaľ ide o náklady, trvanlivosť, montáž, pravidelnú starostlivosť a údržbu. Venujte výberu dostatok času a podrobne zvážte všetky možnosti. Jeden typ podlahy sa môže ťažko inštalovať, no ľahšie sa čistiť a naopak. Je len na vás ktorú cestu si zvolíte.

Keramická a porcelánová dlažba

Keramická a porcelánová dlažba sa využíva sa už dlhé roky. Je známa pre svoju hygienickosť, ľahkú údržbu a vysokú odolnosť. Využitie nájde v interiéroch aj exteriéroch.

 Výhody: Keramická aj porcelánová dlažba je dostatočne silná, odolná a jej životnosť je dosť dlhá. Navyše ponúka rozsiahlu variabilitu, čo sa týka  farieb, štýlov a veľkostí. Je odolná voči škvrnám, ľahko sa čistí, a tiež sa jednoducho vymieňa, pokiaľ dôjde k jej poškodeniu, hoci nedokonalosti na nej spozorujete len ťažko. Cena je tiež pomerne nízka oproti dreveným podlahám alebo kameňu.

Nevýhody: Nevýhodu predstavujú škáry, ktoré môžu priťahovať škvrny. Tie sa len veľmi ťažko čistia. Povrch tohto typu dlažby je veľmi tvrdý, a teda nie veľmi vhodný do celého interiéru, keďže neposkytuje dostatočne veľký komfort. Jej inštalácia je pomerne náročná, a pokiaľ vám niečo na takýto povrch spadne (tanier, pohár), je veľmi pravdepodobné, že sa to rozbije.

Plávajúca laminátová podlaha

Laminátová podlaha je vytvorená zo syntetického materiálu, ktorý najčastejšie imituje vzhľad dreva.

 Výhody: Hlavnou výhodou je jej extrémne jednoduchá inštalácia, pričom niektoré typy vôbec nevyžadujú lepenie. Podlaha je odolná voči škvrnám, ľahko sa čistí  a je veľmi hygienická. Jej premiestnenie, pokiaľ je nutné, taktiež nepredstavuje veľký problém.

Nevýhody: Keďže predsa len nejde o skutočné drevo, podlaha nemôže byť znova opracovaná. Keď je mokrá, povrch môže byť dosť klzký, aj keď dnes už existujú dodatočné protišmykové vrstvy. Povrch laminátovej podlahy, podobne ako v prípade dlažby je tvrdý.

Koberec

Pokiaľ sa rozhodnete pre koberec, máte dve možnosti. Prvou je voľba syntetického koberca, ktorý sa zväčša vyrába z polyesteru alebo nylonu, druhou je prírodný z vlny. V súčasnosti je v ponuke veľa vzorov, farieb a štýlov.

 Výhody: Koberec v miestnosti vytvára atmosféru pohodlia, poslúži ako zateplenie v chladných mesiacoch, a tiež ako tlmič zvuku. Môže tiež zlepšiť kvalitu vzduchu v miestnosti, zachytávaním chlpov domácich miláčikov a alergénov.

 Nevýhody: Koberec ľahko pohlcuje nečistoty, a to viac ako ktorýkoľvek iný typ podlahovej krytiny. Jeho čistenie je nákladné a náročné, na miestach s veľkou premávkou sa zvykne opotrebovať, najmä pokiaľ zvolíte menej kvalitnú verziu. Inštalácia je náročnejšia a cena tiež nie je nízka.

 Drevená podlaha

Drevená podlaha je poskladaná z dosiek vyrobených z jedného kusu dreva. Najčastejšie sa využíva javor, dub a orech.

 Výhody: Takáto podlaha je extrémne odolná a trvácna. Počas svojej životnosti môže byť niekoľkokrát prebrúsená, znova opracovaná a získať tak celkom nový vzhľad.  Ľahko sa čistí, neopotrebúva sa, dodáva prírodný, no luxusný vzhľad interiéru.

 Nevýhody: Inštalácia drevenej podlahy je pomerne náročná, najmä čo sa týka pracovnej sily aj financií. Drevo neudrží teplo, netlmí zvuk a môže sa zmršťovať a rozťahovať v závislosti od ročného obdobia.

 Bambusová podlaha

Bambusová podlaha je veľmi podobná drevenej podlahe. Bambus predstavuje ekologický, moderný a vysoko odolný materiál.

Výhody: Bambusová podlaha je to správne riešenie pre vás ak hľadáte hypoalergický materiál. Výhodou je aj ľahká inštalácia, odolnosť a nenáročná údržba. Podlahu nájdete v svetlých, pieskových odtieňoch.

 Nevýhody: Mínusy podlahy predstavuje citlivosť povrchu na slnko, ktoré časom spôsobuje jej vyblednutie.  Podlaha je citlivá tiež na poškodenie vodou.

Korková podlaha

Korková podlaha sa vyrába z kôry korkového dubu. Ponúka príjemný, prírodný vzhľad.

Výhody: Výhodou je jej ekologickosť, celková odolnosť, odolnosť voči škvrnám a plesniam.

Nevýhody: Korkový povrch môže vstrebávať vodu, pokiaľ nie je dôkladne ošetrený, teda odolnosť je veľmi závislá od spôsobu povrchovej úpravy. Podlaha je zväčša veľmi drahá oproti ostatným možnostiam. Jej cena je v porovnaní s ďalšími typmi priemerná.

 Kameň

Ako podlahová krytina sa najčastejšie využíva vápenec, granit, bridlica a mramor.

 Výhody: Kameň je asi najodolnejší materiál spomedzi všetkých spomínaných. Jeho výzor sa časom len zlepšuje, pokiaľ sa údržba nezanedbáva.  Domovu dodáva prírodný akcent.

 Nevýhody: Tento typ je najdrahší.  Povrch je klzký, keď je mokrý, niektoré druhy do seba absorbujú nečistoty, čím vznikajú nepekné škvrny. Inštalácia je náročná, čo sa týka pracovnej sily.

Vinylová podlaha

Vinylová podlaha je plne syntetická polymérová podlaha, ktorá ponúka širokú škálu farieb a prevedení.

 Výhody: Podlaha sa ľahko udržuje, cena je nízka a ponúka veľký výber štýlov a farieb. K dispozícii je vo  forme dlaždíc aj lamiel. Ideálne je jej využitie vo vlhkom prostredí, ako sú kúpeľne. Ľahko sa inštalujú, pokiaľ je podklad vodorovný a netreba ho upravovať. Ide o odolný, flexibilný materiál, ktorý sa ľahko čistí.

 Nevýhody: Kvalita vinylovej podlahy je nižšia, ťažšie sa odstraňujú poškodenia od ostrých predmetov, ktoré môžu zanechávať stopy.

 Zdroj: lifehacker.com

webmaster