február 19 2017 0Comment

Postavili si bungalov a bývajú lacnejšie ako v byte.

Postavili si bungalov a bývajú lacnejšie ako v byte.

Môj prvý dojem bol – pekný, trochu obyčajný. Po návšteve môžem povedať – je priestranný, zdravý a úsporný, príjemný a pohodlný. Má svoj príbeh, a preto je zaujímavý. Pani, spokojná majiteľka, nám ho porozprávala.

Ako vznikol nápad zvaný rodinný dom?

S manželom sme vyrastali v panelákoch a obaja sme boli „antidomové“ typy. Nedokázali sme si predstaviť žiť v dome (ja zo strachu, že som stále na prízemí) a muž sa starostil pre údržbu a náklady na bývanie v dome.

Zdravotný stav dcéry nás však prinútil odsťahovať sa z mesta a dostali sme možnosť na pôvodnej záhradnej parcele s plochou 5,6 ára postaviť dom. Teraz vôbec neľutujeme starosti s tým spojené, je to veľká zmena, ale ak by som vedela skôr, čo všetko príjemné to prinesie, stavali by sme oveľa včaššie. V dome sa nenudíte, je to investícia na celý život (vrátane pekných zážitkov s rodinou) a niečo po vás zostane, tehla človeka prežije. Je to štvorizbový bungalov a bývame v ňom dva roky – od septembra 2011.

Ako sa vám teraz býva?

S bývaním na vidieku sme veľmi spokojní, v dome je vďaka použitým materiálom vždy príjemná klíma, napr. v lete nebolo až tak teplo – chladili sme podlahovkou – a v zime si môžeme prikúriť kozubom.

Dcéra je alergička a podstatne sa jej zlepšilo dýchanie. Je to pre ňu lepšie než bývať v paneláku, kde sa kúri radiátormi. My kúrime v zime iba podlahovkou na 23 °C a občas zvlhčujeme zvlhčovačom. Bývanie v tehlovom dome je celkovo zdravšie a pokojnejšie.

V čom je toto lepšie v porovnaní s vaším predchádzajúcim bývaním?

Výrazne sa zlepšila kvalita nášho života. V dome si môžeme robiť doslova čo chceme – absolútna sloboda pohybu a zvuku. Väčší životný priestor pre všetkých členov rodiny, môže tu kedykoľvek prespať nečakaná návšteva. Z domu je blízko k prírode, záhrade, môžeme mať zvieratá. Viac sa chodíme prechádzať von, keďže bývame pri jazere. Susedia nad nami nevŕtajú a neklopú, keď sa zavrú dvere domu, je jednoducho ticho. Máme pokojný spánok. Keď sme sa sem nasťahovali, tak som aj cez deň počúvala ticho. A vždy máme kde zaparkovať, keď prídeme z práce.

Každý si našiel priestor na svoje hobby: dcéra chcela herňu a priestor, ktorý využije, keď prídu kamarátky, a živého maznáčika (má škrečka a psa). Manžel chcel izbu s kozubom, veľkú pivnicu na bicykle, zimné športové doplnky, rôzne náradie, kosačky, občas je to aj udiareň. Ja som túžila po zimnej záhrade, vonkajšej zelenej oáze kvetov a ovocia, veľkej knižnici, vlastnej pracovni a parkovacom mieste. To všetko teraz máme.

Priečelie pri pohľade na pozvoľne klesajúcu strechu málokto ráta s tým, že v dome je obývateľné podkrovie. Príjazdové cesty sú z tehlovej dlažby. Hlavný vchod Závetrie je ozdobené trvanlivým a pekným tehlovým obkladom – tzv. tehlovými pásikmi. Plot Tvoria ho debniace tvárnice s tehlovými pásikmi a výplne zo zámočnícky zhotovenej mreže.

Obývačka

Pri vstupe do nej vás príjemne prekvapí rozľahlosť a voľný priestor nezaprataný zbytočným nábytkom. Kuchyňa a jedáleň Na severovýchodnej strane je voľne spojená s obývačkou. Poruke sú zabudované kuchynské spotrebiče a vedľa nich chladná komora na potraviny. Terasová multifunkčnosť Vďaka zaskleniu je terasa súčasne skleníkom aj „fitnesom“ a miestom na posedenie.

Predsieň Je opäť riešená pohodlne a priestranne. Schodisko je kovové, obložené drevom. Tenká, no trvanlivá vinylová podlaha je vhodná pri podlahovom vykurovaní. Vstupné priestory Voľné a čisté. Spestruje ich grafika podľa Feng Shui s vystupujúcou reliéfnou maľbou. Detská izba Svetlá a príjemná na južnej strane domu. Malá majiteľka si rozostavila nábytok podľa svojho gusta. Zelená kúpeľňa Je jednou z troch v dome. Kúpeľňový nábytok Lebon, keramická dlažba a pod ňou príjemné podlahové vykurovanie. Podkrovie Zatiaľ je nedokončené, presvetlené tromi oknami. To vyhovuje malým deťom, ktoré ho takmer celé využívajú pre seba. Je aj skladom, pracovňou a čitárňou.

Materiály

Z akého materiálu je postavený? Základným materiálom je tehla Porotherm 38 (Wienerberger). Zateplenie tvorí polystyrén s hrúbkou 10 cm. Škridla na streche je Mediterran Omega 10 taktiež z pálenej tehly – variant VillaTessa. Omietka je Weber. Podkrovie presvetľujú tri strešné okná Velux. Kúrenie sme vyriešili tepelným čerpadlom vzduch – voda od firmy Neota SK. Využíva sa na kúrenie, ako aj na prípravu teplej vody. V dome nie je vôbec plyn, všetko ide na elektrinu. Podlahové kúrenie je iba na prízemí. Na prvom poschodí je jeden rebríkový radiátor, ale nezapíname ho.

Podlahy v interiéri sú z vinylu s hrúbkou 3 mm s imitáciou dreva. Podlahy v kúpeľni, vstupnej hale, na terase a v technickej miestnosti pokrýva keramická dlažba. Terasa je zasklená dvoj sklom po celej výške a je tiež vykurovaná podlahovým kúrením. Je to najdrahšia miestnosť v dome, ale aj najobľúbenejšia.

Dlažby v exteriéri, resp. chodníky sú tiež z pálenej tehly, takisto aj na plote je tehlový obklad (podklad tvoria debniace tvárnice). Strop nad prízemím je keramický, obklad je vyrobený vo firme Wienerberger. Z hľadiska akustiky je v pohode. Ak sa hore vyslovene neskáče, iba chodí, tak to takmer nepočuť. Strecha je zateplená minerálnou vlnou.

Prečo ste sa pri navrhovaní rozhodli práve pre tieto mate­riály?

Celkovo preferujeme prírodné materiály – aby sme boli v harmónii s prírodou. Tehla Porotherm 38 Ti Profi Dryfix, ponúkala výborné murovanie na penu Dryfix extra.

Zaujala nás i nová technológia bez použitia klasickej malty, čím sme dokázali časovo skrátiť realizáciu hrubej stavby. Niekedy sme zvolili drahšie, ale kvalitnejšie materiály, aby dlhšie vydržali a boli užitočnejšie aj z hľadiska hodnoty domu. Nákupy realizovala stavebná firma, neboli s tým žiadne problémy.

Ako sa na steny nanášala omietka, rezali drážky na káble a rozvody, vŕtali sa diery na obrazy?

Drážky sa rezali ručne bez použitia stroja, pomáhali si vŕtačkou. Omietky robili strojovo. S tehlami Porotherm 38 Ti Profi Dryfix sa pracovalo veľmi dobre.

Ekonomika

Aké sú vaše skúsenosti s tepelnou pohodou v zime, aké v lete?

Vďaka dobrému zatepleniu nepociťujeme prehrievanie ani v podkroví. Pri dlhotrvajúcich horúčavách sme využívali možnosť prepnúť čerpadlo na chladenie, takže studená voda, ktorú vháňalo do podlahy, chladila. Vonku bolo niekedy aj 38 °C, dom si vnútri udržoval 25,5 °C.

V zime vykurujeme iba prízemie a úplne to stačí, na poschodie ide teplo z kozuba. V obývačke si tiež dokurujeme kozubom, kúrime drevom.

Aká veľká je plocha domu a koľko zaplatíte za vykurovanie?

Prízemie má 135 m2 (z toho 20 m2 je terasa) a podkrovie 110 m2. Platíme 117 eur mesačne za elektrinu, plus vodné a stočné 45 eur štvrťročne. Oproti predchádzajúcemu panelákovému bývaniu v bratislavskom Ružinove, kde sme platili mesačne 300 eur, plus poplatok do fondu opráv a vždy raz ročne nejaký nedoplatok za vodu alebo kúrenie, výťahy…, je to veľká úspora. Byt bol pritom trikrát menší ako náš dom.

Ak by ste mali stavať ešte raz, čo by ste zmenili? Čo odporúčate ostatným čitateľom?

Tehlu nepochybne odporúčam, v našom okolí sme dostali na ňu dobré referencie, ktoré sa nám aj potvrdili. Dnes už by sme postavili svoj dom z nových tehál Porotherm T Profi, ktoré sú plnené minerálnou vlnou. Takže namiesto vonkajšieho zatepľovacieho polystyrénu by sme zateplenie riešili modernejšie a pri stavbe by sme použili túto novinku, ktorú ponúka spoločnosť Wienerberger.

Pocítili ste aj nejaké negatíva nového bývania?

Daňou za pokojné bývanie sú väčšie vzdialenosti od mesta – do práce nám to trvá autom asi 40 minút. No a cena bývania. Pre stavbu sme predali byt a zobrali sme si úver na 20 rokov. Mesačne splácame 530 eur. Ale bolo to naše slobodné rozhodnutie, neľutujeme ho.

Ako rýchlo prebehla realizácia hrubej stavby?

Murovanie s tehlami Porotherm Profi na penu Dryfix extra šlo veľmi rýchlo, za 2 a pol mesiaca bol dom pod strechou.

Text: Stanislav Botur, Ing. Elena Ratkovská Zdroj: časopis Urob si sám

webmaster